Biblioteka

 

 

          Godziny otwarcia biblioteki szkolnej

              w roku szkolnym 2017/2018

 

poniedziałek    09.40  -  15.15 

wtorek            09.40  -  16.05 

środa              09.40  -  13.10 

czwartek         09.40  -  15.15 

piątek             09.40  -  16.05

 

 kontakt:   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

 

 

 


 

Dary rodziny Wojtachów 

 

Informujemy zainteresowanych zbiorami muzycznymi w naszej bibliotece szkolnej, że już wszystkie nuty, przekazane nam przez rodzinę świętej pamięci profesor Moniki Sikorskiej-Wojtachy, zostały umieszczone w inwentarzu i są dostępne dla czytelników. Jest to bardzo cenny zbiór 234 egzemplarzy nut o dużej wartości.

Dary rodziny Wojtachów

 


 

SPRAWOZDANIE Z WYSTAWY 1981 ROK PRZEŁOMU "TYGODNIK SOLIDARNOŚĆ"

 

12. grudnia 2016 roku o godzinie 11. w POSM II st. im. K. Szymanowskiego  otwarto wystawę: 1981 ROK PRZEŁOMU "Tygodnik Solidarność". Tomasz Stańczyk - główny organizator i pomysłodawca w obecności autora tekstów informacyjnych - Marka Ciepierskiego i innych nauczycieli, uczniów oraz gości; dokonał otwarcia wystawy. W dwudziestu dwóch ramach umieszczono oryginalne numery "Tygodnika Solidarność" z roku 1981 wraz z komentarzami oraz oryginalne czasopisma regionalne NSZZ "Solidarność" i dokumenty związkowe z tego okresu.

Głównym celem wystawy było zapoznanie uczniów z wydarzeniami roku 1981 na podstawie ich osobistego kontaktu z wydawnictwami z tego okresu. Liczne, autentyczne druki  oraz dokumenty pozwalały młodzieży poznać atmosferę i emocje społeczne w dramatycznym okresie "solidar-nościowego karnawału".

Po wystawie uczniów oprowadzał nauczyciel historii - Piotr Krym oraz bibliotekarz szkolny - Tomasz Stańczyk. Zdjęcia z wystawy przygotowała nauczycielka j. polskiego - Agnieszka Błażyńska. Wystawę, oprócz młodzieży naszej szkoły obejrzeli także uczniowie i nauczyciele innych placówek, biorący udział w licznych imprezach odbywających się w tym czasie w budynku POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

 


 

Sprawozdanie z wyjazdu z kołem teatralno-recytatorskim i innymi zainteresowanymi uczniami do Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie oraz ze spotkania z Aleksandrem Spyrą - kustoszem i założycielem muzeum i Izby u Telemanna

 

W środę 19 marca 2014 roku, piszący te słowa wraz z Maciejem Łosiem i piętnaściorgiem uczniów, odwiedziliśmy Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego w Pszczynie. Od dziesiątej zwiedzaliśmy jedyną w kraju, stałą ekspozycję dokumentującą początki i rozwój prasy regionu oraz dzieje drukarstwa śląskiego. Na piętrze muzeum znajduje się Izba u Telemanna, kameralna salka z wystawą cennych, dawnych i ludowych śląskich instrumentów muzycznych. Wśród najważniejszych eksponatów, wyróżnia się pozytyw z 1783 roku nad którym pieczę sprawuje profesor Julian Gembalski. W otoczeniu pięknych, starych przedmiotów, wysłuchaliśmy wykładu Aleksandra Spyry - znawcy folkloru i kultury ludowej, laureata Nagrody im. Oskara Kolberga. Ten "najlepszy muzyk wśród plastyków i najlepszy plastyk wśród muzyków", inicjator m. in. "Spotkań pod Brzymem", "Wieczorów u Telemanna" czy "Dialogów Muzyki i Poezji Plesna Civitas" w barwny sposób wprowadził nas w świat muzycznych tradycji Górnego Śląska. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchaliśmy prelegenta a na koniec za zgodą p. Aleksandra, mogliśmy popróbować gry na utrzymanych w świetnym stanie, starych instrumentach.

 

Tomasz Stańczyk

 

 


 

 

projekt: "Poeci (nie)szczęśliwi - ikony pokoleń" 

 

Impreza główna 26 listopada 2013 zorganizowana we współpracy z Instytutem Mikołowskim.

 

W trakcie imprezy, która odbędzie się w budynku ZPSM-POSM II st. w Katowicach przy ul. Ułańskiej 7b, dla uczestników przygotowane zostaną dwa panele dyskusyjne.

 

Pierwszy:Baczyński, Wojaczek, Stachuraczy dalej ikonami?, który odbędzie się w południe na sali koncertowej, skierowany będzie do uczniów a jego celem ma być przypomnienie postaci poetów, omówienie ich twórczości, związków pomiędzy nimi oraz ich wpływu na kolejne pokolenia czytelników. Poprowadzi to spotkanie Henryk Bielas, doświadczony polonista i animator kultury związany z Instytutem Mikołowskim. Jego adwersarzami w dyskusji będą poeci zaangażowani w działalność Instytutu Mikołowskiego: Maciej Melecki i Krzysztof Siwczyk. Forma polemiki została wybrana celowo, bo starcie opinii chętnie pokazywane przez środki masowego przekazu, jest zrozumiałe i akceptowane przez młodzież. Przewiduje się, że uczniowie wezmą czynny udział w dyskusji.

 

Panel drugi:Poeci regionalniwpływy poezji współczesnej na kształtowanie świadomości dojrzewającego pokolenia, który odbędzie się około godziny trzeciej, to merytoryczna dyskusja dla polonistów, bibliotekarzy oraz innych zainteresowanych osób, mająca na celu przybliżenie w niebanalnej formie problemów i sukcesów poezji współczesnej oraz możliwości jej przekazywania uczniom. Biorący udział w spotkaniu goście, wygłoszą swoje opinie na temat sposobów zainteresowania młodego pokoleniakulturą wysoką. W ciągu całego dnia w szkole będą odbywać się imprezy towarzyszące. W planach znajdują się: wystawa plastyczna Wojciecha Łuki, recytacje, koncerty muzyczne oraz koncerty poezji śpiewanej.

 

 

Sprawozdanie z realizacji imprezy głównej projektu: „Poeci (nie)szczęśliwiikony pokoleń26 listopada 2013

  

12.00 - „Baczyński, Wojaczek, Stachura - czy dalej są ikonami?” 

 

Dyrektor Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka: Maciej Melecki, grafik Wojtek Łuka oraz gość specjalny: dramatopisarz Ingmar Villqist dyskutowali na temat poezji współczesnej. Spotkanie poprowadził polonista Henryk Bielas. 

 

12.00 wystąpił zespół Krzysztofa Łowca z utworem w jego kompozycji pt. Chaine

12.05 powitali obecnych - p. dyrektor B. Stańczyk i T. Stańczyk,

12.10 recytacja - Gabriela Iżyk: R. Wojaczek: Na najwyższej nucie, Ewa Bukała: K. K. Baczyńki: Wiatr;

12.15 panel dyskusyjny cz.. 1,

12.45 wystąpił Young Szymanowski String Quartet, który zagrał Białą flagę Republiki

12.55 recytacja – Karolina Górny: K. K. Baczyński: Rzeczy niepokój, Paulina Zdancewicz: K. K. Baczyński: Spojrzenie,

13.00 panel dyskusyjny cz. 2,

13.30 recytacja - Julia Nikoliszak: E. Stachura: Dookoła mgła,

13.35 wystąpiły Anna Makosz z Adamem Nowakiem i Magdalena Żaczek z zespołem

13.50 zakończenie i podziękowanie – T. Stańczyk

 

Panel odbył się na sali koncertowej ZPSM w Katowicach.

 

________________________________________________________________________________

 

 15.00 - „Poeci regionalni – wpływy poezji współczesnej na kształtowanie świadomości dojrzewającego pokolenia”

 

 

Maciej Melecki, Ingmar Villqist oraz Henryk Bielas przeprowadzili dyskusję na temat kondycji współczesnej poezji polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem poezji regionalnej oraz jej wpływu na młode pokolenie.

  

15.00 powitał obecnych na paneluT. Stańczyk,  

15.05 recytacja - Anna Nowak: E. Stachura: Życie to nie teatr, 

15.08 panel dyskusyjny cz.. 1, 

15.40 recytacja - Anna Nowak: K. Siwczyk: Dzikie dzieci,

15.43 panel dyskusyjny cz. 2,

16.15 recytacja - Anna Nowak: R. Wojaczek: Dotknąć...,

16.18 pytania, podsumowanie i zakończenie panelu – T. Stańczyk 

 

Panel odbył się na sali kameralnej ZPSM w Katowicach.

 

organizator Tomasz Stańczyk

 

 

 

 

 


 

kontakt:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

 

Videoteka Szkolna pobierz