Kronika

 

ROK SZKOLNY 2017/2018

JUBILEUSZOWY

 

3 X 2017 

W dniu 135 rocznicy urodzin Karola Szymanowskiego odbyła się uroczysta Inauguracja Jubileuszu 80-lecia Liceum Muzycznego w Katowicach.
Zaproszeni goście:
Przedstawiciele MKiDN:
Danuta Podgórska - Naczelnik CEA
Wizytator Ewelina Wilburg- Marzec
Przedstawiciele Wojewody Śląskiego:
Magdalena Szewczuk-Szturc - Dyrektor Wydziału Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego
Marzena Szuba – wiceprezydent Miasta Katowice
Edyta Sytniewska - Naczelnik Wydziału Kultury UM Katowice.
Prałat Stanisław Noga, ksiądz proboszcz Parafii pw. M.B. Piekarskiej
Pedagodzy - seniorzy LM, nauczyciele, Rodzice, Aleksandra Gromek – przewodnicząca RR, uczniowie i absolwenci.
Immatrykulacja przeprowadzona przez Młodzieżową Radę Samorządu Uczniowskiego z reprezentacją klas I POSM II st.
Ceremonia wręczenia zasłużonym nauczycielom POSM II st. Medali Za Długoletnią Służbę i Medalu Komisji Edukacji Narodowej. 
Przedstawiciele UW:
Magdalena Szewczuk-Szturc - Dyrektor Wydziału Urzędu Wojewódzkiego.
Przedstawiciele MKiDN
Danuta Podgórska - Naczelnik CEA
Wizytator Ewelina Wilburg- Marzec
Przemówienia zaproszonych gości:
Danuta Podgórska - Naczelnik CEA
Marzena Szuba – wiceprezydent Miasta Katowice
Część artystyczna
Prowadzenie: Agnieszka Nowok
Program części artystycznej uroczystości Inauguracji 
Jubileuszu 80-lecia Liceum Muzycznego.
Stanisław Hadyna – Pieśń o Ojczyźnie 
Franciszek Konior – Wyprawa. Pieśń bojowa 
Chór męski POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach 
Andrzej Filipek – fortepian 
Aleksandra Maciejczyk – dyrygent. 
Mieczysław Karłowicz – Ptaszę wędrowne 
Chór żeński POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach 
Martyna Bańska – fortepian
Mirosława Knapik – dyrygent
Zygmunt Noskowski – Kwiatek górski op. 12 nr 2 
Chór żeński POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach 
Ewa Wojakowska – fortepian
Mirosława Knapik – dyrygent
Henryk Mikołaj Górecki – Dwie piosenki op. 33: Rok i bieda, Ptasie plotki 
Józef Świder – Kujawiak-oberek.
Chór żeński POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach 
Mirosława Knapik – dyrygent.
Karol Szymanowski – Źródło Aretuzy z cyklu Mity. Trzy poematy op. 30 
– Taniec z baletu Harnasie op. 55
(w transkrypcji K. Szymanowskiego i P. Kochańskiego)
Beata Warykiewicz-Siwy – skrzypce 
Andrzej Tatarski – fortepian
 
B. S.
 
4 IX 2017 
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018. 
Gościem specjalnym był Piotr Uszok prezydent Katowic w latach: 1998-2014. 
W części artystycznej uroczystości wystąpił absolwent szkoły Łukasz Dyczko.
 
 
 
 
 

 

ROK SZKOLNY 2016/2017

 

 

 

26 V 2017

Kontemplacje i refleksje w auli Szabelskiego. 

Sonatą organową Bolesława Szabelskiego w pięknej, zabytkowej auli noszącej imię kompozytora rozpoczął się 26 maja koncert inaugurujący III międzynarodowy konkurs kompozytorski "Patri Patriae" na utwór poświęcony pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II. Sonatę Szabelskiego wykonał rektor uczelni prof. Władysław Szymański [...]. Program koncertu 26 maja wypełniły utwory laureatów nagrodzonych w poprzednich latach, a także wspomniana Sonata Szabelskiego oraz Hymn i aria jurora konkursów Aleksandra Lasonia. Dorobek laureatów prezentowały Kontemplacje na skrzypce solo Barbary Kaszuby, Kiololik na flet solo Pawła Hendricha, Góry mgłą złączone na gitarę solo Grzegorza Jurczyka, Przejście na orkiestrę smyczkową i dwie trąbki Nikodema Pospieszalskiego oraz Reflections concertino na klarnet i orkiestrę smyczkową Jose Luisa Gomeza Aleixandre'a. Kierownictwo artystyczne koncertu sprawowała inicjatorka Konkursu, prof. Felicja Bieganek, nauczycielka przedmiotów teoretycznych w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a gości przywitała i imprezę prowadziła Violetta Rotter-Kozera.
 
Tekst zaczerpnięty z nr 142 "Silesia Prezentuje".

 

20 IX 2016

20 września 2016 r. o godz. 10.00 Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa podpisał w obecności Bernadety Stańczyk, Dyrektora Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach, akt notarialny przenoszący prawo własności do nieruchomości przy ul. Dąbrówki 9 w Katowicach w której mieści się Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. im. Stanisława Moniuszki na rzecz Skarbu Państwa. Dzięki temu, nasza szkoła uzyskała możliwość dalszego rozwoju ze względu na nowe pomieszczenia przejęte po Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Podpisanie tego aktu spowodowało, że zakończyły się sukcesem wieloletnie starania p. dyrektor Stańczyk o przejęcie całego budynku, dzięki czemu będzie można, zgodnie z prawem rozpocząć prace remontowe i przystosowawcze przewidziane dla POSM I st.
1 IX 2016

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017. 
Specjalne życzenia dla wszystkich uczniów przekazała pani dyrektor Bernadeta Stańczyk, parafrazując słowa umieszczone na laurce - prezencie od uczennicy klasy pierwszej POSM I st. im. S. Moniuszki w Katowicach: "KOCHAM SZKOŁE <3 SZKOŁA Z ZTYTOM PRZEDSZKOLE Z ZABWĄ". Kochamy szkołę! Kochamy gwiazdy! W przedszkolu jest zabawa, a w szkole tyta. Jak mawiał Forrest Gump, bohater powieści Winstona Grooma i jej ekranizacji z 1994 roku w reżyserii Roberta Zemeckisa: „Życie jest jak pudełko czekoladek – Nigdy nie wiadomo co Ci się trafi.” 
W części artystycznej uroczystości wystąpił absolwent szkoły Tymoteusz Bies wykonując wybrane Preludia z op. 28 Fryderyka Chopina.

 

 

  

 

 ROK SZKOLNY 2015/2016

 

 

 

25-26 VI 2016 

SPARTAKIADA 4 NATIONS
W ramach międzynarodowego Festivalu 4 Nation organizowanego w dniach 25-26 czerwca 2016 r. odbyła się impreza sportowo-rekreacyjna dla około 100 uczniów i nauczycieli czterech szkół artystycznych z krajów Grupy Wyszehradzkiej: z Bratysławy (Słowacja), Budapesztu (Węgry), z Pragi (Republika Czeska) oraz z Katowic (Polska).
Spartakiada odbyła się na boisku „orlik” przy budynku Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych ul. Ułańska 7b w Katowicach. Zmagania sportowe młodzieży i nauczycieli rozpoczęła o godz. 10.00 wspólna rozgrzewka w rytmie muzyki. O godz. 10.30 uczestnicy przystąpili do rywalizacji w takich konkurencjach jak: skok w dal z miejsca, rzut piłką koszykową z miejsca do kosza tzw. (rzut osobisty), strzały piłką nożną do specjalnie przygotowanej bramki z oznaczonymi strefami i punktacją, skoki drużynowe na skakance, próba zręcznościowa – rzut woreczkiem gimnastycznym do wyznaczonego celu. W ramach przeprowadzanych prób sprawnościowych uczniowie mieli także do dyspozycji boisko do gry w siatkówkę plażową oraz możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w grze w piłkę nożną.
Zakończenie i podsumowanie spartakiady odbyło się w auli szkoły muzycznej, gdzie zostały rozdane puchary, medale i nagrody rzeczowe dla uczestników.
Rozdano 4 puchary dla każdej ze szkół biorących udział w Spartakiadzie 4 Nations, jako symbole uczestnictwa w zawodach. Czasy biegów oraz ilości trafionych rzutów piłką i pomiar odległości skoków były dokładnie odnotowywane. Dla zachowania dobrego ducha zawodów postanowiono w gronie polskich nauczycieli wychowania fizycznego (4 osoby), że wszyscy uczestnicy biorący udział w Spartakiadzie, łącznie z nauczycielami otrzymają pamiątkowe medale – około 85 sztuk.
Nad bezpieczeństwem i sprawnym przebiegiem imprezy czuwali nauczyciele wychowania fizycznego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach. 
 
Korneliusz Kościelniak


 7 IV 2016
VII SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY pod patronatem p. dyrektor szkoły wyłonił szkolnego mistrza szachowego 2016. 
Od 1 lutego do 23 marca 2016r. w świetlicy odbywały się wśród szkolnych szachistów eliminacje do turnieju. Wzięło w nich udział 18 zawodników. Zgodnie z regulaminem, ośmiu graczy z największą ilością zdobytych punktów otrzymało kwalifikację do VII Szkolnego Turnieju Szachowego, który rozegrany został 7 kwietnia 2016 r. O tytuł szkolnego mistrza szachowego walczyli: Dominik Pham Van z kl. IVB, Wojciech Duda z kl. III A, Łukasz Gawlikowicz z kl. III A, Michał Orlik z kl. III B, Maciej Bilnicki z kl. II A, Bartłomiej Kisiel z kl. II A, Ziemowit Świtalski z kl. II A oraz Paweł Bywalec z kl. I A.
Wyniki:
1 miejsce i tytuł mistrza szachowego 2016  zdobył Ziemowit Świtalski z kl. II A
2 miejsce - Łukasz Gawlikowicz z kl. III A
3 miejsce - Bartłomiej Kisiel z kl. II A
Na czwartym miejscu uplasował się Maciej Bilnicki z kl. II A.
GRATULUJEMY!
Laureaci miejsc od I do IV będą reprezentować naszą szkołę na Turnieju szachowym w ramach IV Olimpiady Sportowej ZSP-POSM IIst.
TRZYMAMY KCIUKI!
 
23 III 2016
W dniu 23 marca 2016 r. o godzinie 12:00 w sali koncertowej zabrzmiały słowa i muzyka wychwalające Pana Boga. W przedstawienie wielkanocne zaangażowane były obydwie klasy czwarte. W tym roku postanowiliśmy nieco inaczej podejść do tematu. Nie chcieliśmy robić przedstawienia o śmierci i zmartwychwstaniu Pana Jezusa, ale uwielbić go muzyką i śpiewem, czyli tym co najlepiej potrafimy robić. Pomysłów było wiele, lecz finalnie zdecydowaliśmy się na cztery piosenki przeplatane trzema wierszami, w których doborze pomogły nam nasze wychowawczynie. Wybrane piosenki takie jak: "W cieniu twoich rąk" , "Nadejdzie dzień", "Przyjdź jak deszcz", oraz "Błogosław duszo Moja Pana" nie mogłyby zabrzmieć bez wspaniałych solistów: Madzi Żaczek, Ani Makosz i Kuby Borgiela. W profesjonalny sposób towarzyszył im zespół muzyczny złożony z sekcji perkusyjnej (Olaf Rykała), gitarowej (Marek Krause i Kuba Borgiel), fortepianu (Jacek Bies) i instrumentów dętych (Wojtek Chałupka, Fabian Klimanek, Filip Żółtowski oraz Piotrek Niesporek). Koncert odniósł sukces, a my zapamiętamy go na długo.
 
Beata Ogryzek kl. IVb
 
12 II 2016
KONCERT DOROCZNY
Za nami kolejny już koncert doroczny, który dał możliwość pokazania efektów półrocznej pracy Chóru Żeńskiego oraz Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej z solistami. Całość  ciekawie poprowadziła Dorota Bywalec.
 W pierwszej kolejności chór przygotowany przez prof. Mirosławę Knapik zaprezentował przepiękną, chociaż trudną pieśń węgierskiego kompozytora Lajosa Bardosa  ,,Cantemus’’, która zachwyciła melodyjnością i frazowaniem. Chór wykonał również kilka innych utworów m. in. ,,Błądzenie” Beli Bartoka, ,,Kujawiak – Oberek” Józefa Świdra, czy bardzo zabawny ,,Lisi alfabet” Andrzeja Koszewskiego. Koncert ten był dla dziewcząt z chóru istną próbą generalną przed wyjazdem do Budapesztu.
 Po chórze przyszedł czas i na orkiestrę, po raz pierwszy na koncercie dorocznym pod batutą Macieja Tomasiewicza. Jako pierwsza solistka wystąpiła Kamila Borzemska, czarując nas ,,Balladą na flet i orkiestrę” Alberta Perilhou. Następnie swoją wirtuozowską grą na skrzypcach zachwycił Bartłomiej Fraś w ,,Introdukcji i Rondo Capriccioso” Camille Saint – Saёnsa. Po nim porwał nas swoją energią i werwą Przemek Chałupka w ,,Aconcagua” Astora Piazzoli, a na końcu wystąpiła Barbara Grzybek w pięknym koncercie fortepianowym c-moll Beethovena. Po wyczynach solistów przyszła kolej na popis samej orkiestry. Domknęła ona koncert dwoma pozycjami: Suitą nr 2 Igora Strawińskiego oraz fantazją symfoniczną Modesta Musorgskiego ,, Noc na Łysej Górze”, która zrobiła piorunujące wrażenie na publiczności.
 Koncert udał się wyśmienicie i sala była wypełniona po brzegi. Było widać, jak dużo pracy pedagodzy i uczniowie włożyli w jego przygotowanie. Jedną z emocji, jakie towarzyszyły mi przy wychodzeniu z sali był żal, że na następny koncert trzeba będzie czekać aż rok.
 
Dorota Malmor z kl. 2b
 
14 X 2015
KLUCZ DO SUKCESU? 
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak by to było znać odpowiedź na wszelkie pytania, dzięki którym bylibyśmy najlepsi w tym, co robimy? 
14. października tę zagadkę rozwiązali maturzyści z naszej szkoły podczas corocznej „SZOPKI”, czyli przedstawienia dla nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Tematem przewodnim spektaklu była ta wielka niewiadoma, która straszy nas wszystkich - jaki jest klucz do sukcesu młodego artysty? 
Przedstawienie nie odbyłoby się bez przygotowań i ostrej samodyscypliny obu klas szóstych. Scenariusz opracowali Michał Witta, Kamil Czudej oraz Mateusz Tomica, piosenkami (tekst, muzyka, aranżacja, wykonanie) zajęli się Michał Witta i Piotr Pudełko, scenografię stworzyły Katarzyna Sęk oraz Magdalena Klasa, choreografię Karolina Paczuła, a filmiki przygotował wcześniej wymieniony Michał Witta. Role główne zagrali: Mateusz Tomica jako Mateusz - nowy chłopak w szkole, Ignacy Siarkowski jako Zdzisiek - kolega Mateusza, Ewa Bukała jako Ewa - sympatia Mateusza, Łukasz Dyczko jako Łukasz - wróg Mateusza oraz Przemysław Chałupka jako szkolny kucharz. 
Mateusz wraz z Ewą i Zdziśkiem szukali odpowiedzi na dręczące wszystkich pytanie „Jaki jest klucz do sukcesu?”. Pytali dyrekcję (Konrad Frączkiewicz i Ewelina Wach), Krystiana Zimermana (Michał Botor), a na końcu posąg Wojciecha Kilara. Nikt z nich nie wiedział, jaka jest odpowiedź na to pytanie. Sekret rozwiązał Mateusz, co wyśpiewał w finałowej piosence „Sukces jest gdzieś w nas”. Chciał przez to powiedzieć, że nie ma takiego klucza, jest tylko ciężka praca w dążeniu do celu. 
Przedstawienie skończyło się podziękowaniem dla nauczycieli za sześć lat nauki i pięknymi życzeniami na dalsze lata pracy. 
 
23 IX 2015
SACRUM PROFANUM
W środę 23 września 2015 r. o godz. 12.00 odbył się pierwszy w tym roku: "Poranek Edukacyjny w NOSPR", na który wybraliśmy się całą szkołą. Myślą przewodnią koncertów w tym sezonie będzie ,,Muzyka między sacrum a profanum". Te biegunowo różne pojęcia mówią o dwóch przestrzeniach naszego życia. Pierwsze odnosi się do świętości, do Boga, kojarzy nam się z czymś mistycznym oraz ze stanem uduchowienia. Profanum to sprawy codzienne, łatwo dostępne i umilające nam życie.
Pierwszą pozycją wykonaną na wrześniowym poranku było: ,,Stabat Mater" Giovanniego Pierluigiego da Palestriny. Dzieło zostało wykonane przez Zespół Śpiewaków Miasta Katowice ,,Camerata Silesia". Bardzo mnie zaciekawiła w tym utworze polichóralność, bardzo delikatny i płynny dialog międzychóralny. ,,Stabar Mater" wywarło na mnie bardzo duże wrażenie.
Następnie wykonane zostało ,,Przebudzenie Jakuba" Krzysztofa Pendereckiego. Treść pozamuzyczna tego utworu sięga do wizji Jakuba, który ujrzał drabinę do nieba. Po niej w górę i w dół chodzili aniołowie, a na samej górze ukazał się Bóg. W inny wymiar  tego utworu wprowadzały charakterystyczne okaryny oraz idealnie dobrane współbrzmienia. Bardzo widoczne w tym dziele były nagromadzone przez kompozytora środki wykonawcze - glissanda, tremola, flażolety i klastery. Wykonanie, w moim odczuciu, nie przekazało całkowicie programowości utworu i nie przeniosło mnie do ,,snu Jakuba".
Jako trzeci został wykonany fragment IV Symfonii ,,Tansman epizody” op. 85 Henryka Mikołaja Góreckiego. Fragment ten odsyłał nas do sfery profanum. Przez charakterystyczny rytm nawiązuje do tańca, a kolejny fragment z mocnymi akordami podkreśla potęgę i ogrom brzmienia orkiestry.
Kolejną, czwartą pozycją koncertu  była V część Symfonii Fantastycznej Hektora Berlioza. Program tej części to Sabat Czarownic, odbywający się na pogrzebie nieszczęśliwego artysty. Dzieło to zrobiło na mnie ogromne wrażenie i świetnie oddawało obraz grozy, bardzo spodobała mi się użyta w tej części sekwencja "Dies Irae".
Na zakończenie wykonane zostały fragmenty ze „Święta wiosny” Igora Strawińskiego. Zaprezentowane zostały dwa fragmenty, które były bardzo mocne i efektowne. Posiadały skomplikowane podziały rytmiczne z bardzo mocnymi akcentami. Utwór opowiada o słowiańskim zwyczaju, który polegał na tym, że raz w roku wybierano najpiękniejszą dziewczynę z wioski, która miała tańczyć do śmierci, żeby dać glebie urodzaj. Utwór zrobił na mnie ogromne wrażenie, lecz obejrzany wraz z tańcem sprawia o wiele większe wrażenie. W wykonaniu NOSPR-u brakowało mi ognia i temperamentu. W pierwszym fragmencie uwiódł mnie przepiękny temat fagotu a w kolejnym największe wrażenie wywarła na mnie jego agresja.
Koncert bardzo mi się podobał. Nową rzeczą było to, że publiczność zachowywała się zdecydowanie lepiej. Nowy motyw przewodni koncertów wydaje się bardzo ciekawy. Nie mogę się już doczekać kolejnych poranków.
 
Wojciech Chałupka
 

17 IX 2015
W ramach obchodów Polskiego Dnia Bluesa w naszej szkole gościliśmy Jana Gałacha absolwenta z roku 2003. To jeden z najlepszych polskich muzyków bluesowych. Multiinstrumentalista grający na skrzypcach, gitarze, basie i klawiszach. Kompozytor i aranżer radzący sobie w blusie, fusion, rythm and bluesie i country, autor tekstów. Grał na wszystkich polskich festiwalach bluesowych i wielu zagranicznych (w zeszłym roku na International Blues Challenge w Memphis), występował w radiu i telewizji. Jego dyskografia muzyka sesyjnego to nagrania kilkudziesięciu albumów takich wykonawców jak: Cree, Martyna Jakubowicz, Kasa Chorych czy Acid Drinkers. Współpracuje z legendą polskiej sceny zespołem Dżem. Wielokrotnie nagradzany m. in. przez kwartalnik: "Twój Blues" jako najlepszy instrumentalista roku. Założyciel w 2011 roku "The Jan Gałach Band" z którym koncertuje w Polsce i za granicą. W ankiecie czytelników kwartalnika „Twój Blues" wybrany „Zespołem Roku 2013" i "Zespołem Roku 2014" Jest to jedyna w kraju kapela grająca na stałe z dwiema perkusjami. W 2013 roku nagrali płytę o której recenzent magazynu "Gitarzysta" napisał: "Krążek: Jan Gałach And Friends, to [...] kawał dobrej muzyki, bardzo dobrze zagranej, zaaranżowanej i brzmiącej, nad wyraz spójnie jak na spory rozstrzał stylistyczny. Jan Gałach nie po raz pierwszy udowadnia tu, że - nie przesadzam - jest w tym momencie czołowym polskim muzykiem i mam nadzieję, że pisana mu jest międzynarodowa sława."
Na koncercie w szkole "The Jan Gałach Band" pokazał pełne spectrum swoich możliwości wzbudzając entuzjazm sali i podziw dla umiejętności wykonawców. We wzruszający sposób nasz absolwent podziękował nauczycielom naszej szkoły; szczególnie Markowi Kowalskiemu, Felicji Bieganek i Urszuli Pietrzyk-Szlegier, za lata wspólnej pracy i wysiłek włożony w jego edukację.

 

T. S.

 

17 września 2015 mieliśmy przyjemność gościć The Jan Gałach Band - zespół roku 2013 i 2014 kwartalnika „Twój Blues". Frontmanem grupy jest Jan Gałach – absolwent naszej szkoły. Zespół wykonuje utwory z takich gatunków jak blues, jazz, rock i funk. Od razu napiszę, że koncert był naprawdę dobrym pomysłem. Słychać było, że mamy do czynienia z zawodowcami na wysokim poziomie, chociaż nie obyło się bez drobnych wpadek. Jan Gałach zachwycił mnie pokazując, w jaki sposób można użyć skrzypiec (elektrycznych, ale jednak skrzypiec) w muzyce bluesowej. Spotkałem się już wcześniej z obecnością instrumentów smyczkowych w tym gatunku, ale nigdy nie imitowały one gitary elektrycznej. Innym rzadko spotykanym na scenie bluesowej elementem była obecność dwóch perkusistów (Michała Bocka i Maxa Ziobro). Obaj wykonali rozbudowane solówki, na tyle długie, że reszta zespołu zdążyła gdzieś zniknąć i wrócić. Za to najzabawniejszym człowiekiem na scenie był klawiszowiec Borys Sawaszkiewicz. Zadziwiające było to, z jaką łatwością wykonywał swoje improwizowane partie. Nie można zapomnieć też o pozostałych muzykach: gitarzystach Marku Idziku i Marku Kobusie oraz Karolinie Cygonek, której niesamowity głos nasuwa skojarzenia z Niną Simone. Repertuar był bardzo dobrze przemyślany. Nie zabrakło w nim zarówno elektryzujących, dynamicznych utworów, jak i poruszających ballad. Zespół wykonał też utwór Woman Stratus z dwoma muzykami spoza formacji, i tu pojawił się problem. Pomysł był naprawdę ciekawy, ale niestety dało znać złe nagłośnienie - jednego ze skrzypków w ogóle nie było słychać i w gruncie rzeczy utwór, który miał być najbardziej spektakularny, zabrzmiał przeciętnie. Z tego samego powodu czasem nie można było usłyszeć, co śpiewa wokalistka. Co ciekawe, reszta brzmiała naprawdę dobrze. Niektórzy słuchacze narzekali, że było za głośno, ale ja uważam, że taki jest urok tego typu koncertów. Miło, że zatroszczono się o nastrojowe oświetlenie całości, co podkreśliło klimat koncertu. Podsumowując, zespół spisał się rewelacyjnie, poruszył zarówno fanów muzyki rozrywkowej, jak i poważnej, a także wprowadził nas już w klimat nadchodzącej Rawy Blues. Ze śmiałością mogę stwierdzić, że szkoła czeka na kolejne tego typu akcje.

 

Kamil Kuźmicki

 

 

1 IX 2015 

Na początku spotkania z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2015/2016, Dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach Bernadeta Stańczyk przywitała wszystkich oraz odczytała list Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzaty Omilanowskiej skierowany do nauczycieli, uczniów, rodziców i pracowników szkół artystycznych.  Na uroczystości przemawiała również wicedyrektor szkoły Katarzyna Łączyńska oraz członkowie samorządu uczniowskiego POSM II st. W części muzycznej wystąpił zespół TangoStan Quintet w składzie: Karol Grzeszczuk (akordeon), Agnieszka Dancewicz (skrzypce), Justyna Służalec (fortepian), Krzysztof Kołodziej (gitara), Piotr Kucharz (kontrabas). W programie występu znalazły się utwory Astora Piazzoli: Primavera Porteña i Invierno Porteño (1970) z cyklu Quatro Estaciones Porteñas oraz La Muerte del Angel.

 

T. S. 

  

 

ROK SZKOLNY 2014/2015

 

 

 


11 VI 2015 
Sukces uczniów w VIII Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Europejskiej 
 
Anna Makosz z kl. IIIA zajęła I miejsce w konkursie zorganizowanym przez Prywatne Gimnazjum „Amicus” w Katowicach. Z towarzyszeniem instrumentów (Jakub Borgiel – gitara, Dominik Pham Van – akordeon, Michał Ryguła – gitara basowa, Olaf Rykała – perkusja) zaprezentowała austriacką piosenkę „Zum Jodeln muss ich Berge seh’n”. Zaraz za nią uplasowała się Joanna Garbacz z kl. IA, która za wykonanie piosenki „People help the people” otrzymała II nagrodę. Wszystkim wykonawcom i laureatom z naszej szkoły, którzy stanęli do rywalizacji z 25 wykonawcami ze szkół całego województwa, serdecznie gratulujemy! 
 
T. J.
 
20 III 2015
ZPSM im. Wojciecha Kilara w Katowicach gościł nauczycieli i uczniów z zaprzyjaźnionej z nami Szkoły Muzycznej im. Beli Bartoka z Miszkolca.
 
O 17.30 w ramach obchodów "The Polish-Hungarian Friendship Day" odbył się w naszej szkole koncert na którym pojawiły się jako goście honorowi małżonki prezydentów: Polski - Anna Komorowska i Węgier - Anita Herczegh. Towarzyszyły im żony ambasadorów: Węgier w RP - Z. Gyurcsíkné Holop i Polski w Budapeszcie - K. Kowalska oraz żona Prezydenta miasta Katowice Joanna Krupa a także Konsul Generalny Węgier w RP - A. Körmendy.
 
T. S. 

 

 
28 II 2015
28 luty 2015 roku śmiało można nazwać szkolnym świętem muzyki. W murach Szymanowskiego miał bowiem miejsce Koncert doroczny – jedno z najważniejszych wydarzeń w czasie trwania każdego roku szkolnego. I tym razem sala koncertowa została wypełniona po brzegi publicznością, ciekawą efektów półrocznej pracy uczniów – oraz pedagogów – katowickiego ośrodka.

Jako pierwszy na scenie pojawił się Chór Żeński pod dyrekcją prof. Mirosławy Knapik, który przedstawił repertuar złożony z polskich pieśni chóralnych w opracowaniu najbardziej cenionych twórców tego gatunku: Stanisława Wiechowicza, Romualda Twardowskiego oraz Józefa Świdra.

Druga część wieczoru należała do szczególnych bohaterów koncertu - jak co roku byli nimi wybrani maturzyści, którzy mieli okazję sprawdzić się w roli solistów wraz z towarzyszącą im Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Szymona Bywalca.

Radosław Wieczorek, z klasy gitary p. Franciszka Wieczorka, wprowadził słuchaczy w muzyczny świat J. Rodrigo. Następnie flecistka Ada Orlikowska, przygotowana przez p. Małgorzatę Komorowską,  wykonała wirtuozowską Fantazję na tematy z Carmen autorstwa F. Borne'a. W nieco przekornej i „rozrywkowej” aurze zabrzmiały Biscuits na perkusję i orkiestrę J. Henze'go, zagrane przez ucznia p. Krzysztofa Jaguszewskiego, Jakuba Radwańskiego. Jako ostatnia wystąpiła Sara Wienczek. Uczennica p. Marka Andryska wykonała z kolei jedną z najbardziej znanych i cenionych pozycji w literaturze akordeonowej  - Five Tango Sensations A. Piazzoli.

Koncert doroczny zamknął występ szkolnej orkiestry. Zespół w ramach swojej prezentacji wykonał dwa Utwory na orkiestrę autorstwa Aleksandra Fijołka (świetna kompozycja  napisana przez tegorocznego maturzystę zaimponowała wszystkim dojrzałością formy oraz intrygującą instrumentacją) oraz wybrane części z suity Alladyn duńskiego kompozytora Carla Nielsena, która w interpretacji młodych symfoników zabrzmiała niezwykle efektywnie.

Ostatnia z kompozycji dostarczyła silnych wrażeń nie tylko słuchaczom, ale nade wszystko – uczniom ostatnich klas, dla których Alladyn był ostatnią kompozycją wykonywaną przez nich jako członków szkolnej orkiestry. Tym samym w imieniu społeczności szkolnej serdecznie dziękujemy im za sześcioletnie zaangażowanie, a na czas przygotowań do zbliżających się egzaminów dyplomowych  - spokoju i motywacji!

 
Agnieszka Nowok

 

28 XI 2014

W życiu kulturalnym Śląska, które w uczniowskich trendach skupia się jak w soczewce, nie sposób pominąć czy lekceważyć niektórych zjawisk artystycznych i kulturalnych. Jednym z takowych, do których należy przyłożyć szczególną wagę jest muzyka jazzowa. Cieszy się ona w szkole ogromną popularnością i jest tu uprawiana zarówno oficjalnie jak i amatorsko od wielu lat. Wychodząc na przeciw tym uczniowskim zainteresowaniom dyrektor Stańczyk wyszła z wyjątkową inicjatywą. W piątek 28 listopada 2014 r. w szkole miało miejsce spotkanie ze światowego sławy pianistą jazzowym, Adamem Makowiczem. Przed południem cała społeczność szkolna zgromadzona tłumnie w Sali Koncertowej miała okazję wysłuchać rozmowy z mistrzem prowadzonej przez panią dyrektor i jednego z nauczycieli, Marka Ciepierskiego. Artysta opowiadał chętnie o swoim burzliwym życiu i wyjątkowej edukacji muzycznej, choć w jednym aspekcie bardzo bliskiej zgromadzonej młodzieży, gdyż przez dwa lata był on uczniem Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach. Po rozmowie pianista zgodził się wystąpić z krótkim, ale jakże wspaniałym recitalem, w czasie którego zaprezentował swoje oszałamiające improwizacje. Dla nas szczególnie cenną była ta na temat walca skomponowanego przez Wojciecha Kilara do filmu „Ziemia obiecana”, opatrzona specjalną dedykacją dla nauczycieli i młodzieży naszej szkoły, a przygotowana w związku z niedawnym świętem nadania imienia Wojciecha Kilara ZPSM w Katowicach. Po przerwie odbyły się trwające do wieczora warsztaty improwizacji jazzowej, prowadzone przez mistrza, które zostały zorganizowane przy współpracy z Akademią Muzyczną w Katowicach. Brali w nich czynny udział wykładowcy Instytutu Jazzu (jak dziś nazywa się spadkobierca Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach): Adam Buczek i Dariusz Ziółek, a także studenci oraz uczniowie i nauczyciele ZPSM.

 
M. C.
 
5-7 XI 2014
 W dniach  5-7 listopada 2014 roku w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej  II Stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach zorganizowano Seminarium na temat „Saksofon w muzyce”.
Celem seminarium było pokazanie możliwości i roli saksofonu jako instrumentu solowego i zespołowego w różnych gatunkach muzyki.
Na seminarium składały się wykłady tematyczne, koncerty, wystawy oraz I Śląski Konkurs Saksofonowy.
Sprawozdanie z seminarium znajduje się w zakładce: Seminarium saksofonowe.
 
B. S.
 
13 X 2014
20-lecie istnienia Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach to świetna okazja, aby tak ważna instytucja edukacyjna otrzymała swojego patrona. Wybór nauczycieli, uczniów i rodziców padł na jednego z najbardziej znanych na świecie kompozytorów polskich, absolwenta naszej szkoły Wojciecha Kilara. W uroczystości nadania imienia, która odbyła się w sali ZPSM w Katowicach o godzinie 11, udział wzięli znamienici goście oraz społeczność szkolna. Po odśpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego" wystąpiły: Chór Dziecięcy Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. oraz Chór Dziewczęcy Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. wraz z orkiestrą pod dyrekcją Małgorzaty Buchty. Wykonały one Hymn POSM I st. oraz Bruno Coulais "Vois sur ton Chemin". Następnie głos zabrała Dyrektor ZPSM w Katowicach p. Bernadeta Stańczyk, która przedstawiła sylwetkę patrona szkoły. Po uroczystym odsłonięciu w obecności p. Marka Szymaszkiewicza - członka rodziny, popiersia Wojciecha Kilara autorstwa artysty plastyka Bogumiła Burzyńskiego, nastąpiło wręczenie nagród i odznaczeń nauczycielom naszego zespołu. Dekoracji dokonali: Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Wiktor Jędrzejec oraz Przewodniczący Sejmiku Śląskiego IV kadencji Andrzej Gościniak. Na sali obecni też byli m. in. biskup Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. dr Marian Niemiec, proboszcz Rzymskokatolickiej Parafii Matki Boskiej Piekarskiej ks. prałat Stanisław Noga , architekci: Aleksander Franta i Henryk Buszko oraz byli dyrektorzy ZPSM: Aleksander Warykiewicz i Stanisław Maliszewski. Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna w której wystąpili nauczyciele i uczniowie POSM I st. im S. Moniuszki oraz POSM II st. im K. Szymanowskiego. Wykonano m. in. utwory: Wojciecha Kilara, Claude'a Debussy, Carla Bohm'a, Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz oraz specjalnie skomponowany na tę uroczystość utwór "Lux enim Mundi" Krzysztofa Łowca.
 
T. S.
   
 
13 X 2014 
Uroczysty koncert z okazji nadania Zespołowi Państwowych Szkół Muzycznych imienia Wojciecha Kilara. 
No i stało się -  od dziś Zespół Państwowych Szkół Muzycznych ma swojego patrona.  Uroczystości związane z nadaniem  ZPSM imienia Wojciecha Kilara, w których przygotowanie zaangażowana była cała szkolna społeczność, miały swoje miejsce zarówno w budynku POSM II st. na Osiedlu Tysiąclecia, jak i w nowej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Główna część artystyczna tego szczególnego przedsięwzięcia odbyła się wieczorem o godz. 18.00 w sali koncertowej NOSPR w Katowicach (nota bene mieszczącej się przy Placu Wojciecha Kilara 1). W niezwykłej akustyce wypełnionej po brzegi sali koncertowej mieszczącej dokładnie 1780 osób, po odśpiewaniu hymnu państwowego na scenie pojawiła się prowadząca całą uroczystość Violetta Rotter-Kozera. Po swoim przemówieniu dyrektor ZPSM w Katowicach – Bernadeta Stańczyk wręczyła statuetki przedstawiające popiersie Wojciecha Kilara według projektu Bogumiła Burzyńskiego, a towarzyszyły tej ceremonii fanfary, będące fragmentem "Uwertury uroczystej" (2010 r.) Wojciecha Kilara grane przez zespół instrumentów dętych blaszanych POSM II stopnia. Statuetki otrzymały instytucje i osoby wspierające Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach: prof. Wiktor Jędrzejec, dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej , starszy wizytator Jerzy Sieczka działający z ramienia Centrum Edukacji Artystycznej, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, NOSPR w Katowicach, Izabela Pomianowska, przedstawicielka rodziny Wojciecha Kilara oraz Henryk Borczyk, prezes zarządu TAURON Ciepło sp. z o. o., głównego sponsora uroczystości. W dalszej części artystycznej połączone chóry POSM II st. i absolwentów przygotowane pod kierunkiem prof. Mirosławy Knapik i dr Aleksandry Maciejczyk oraz Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna im. Karola Szymanowskiego pod batutą Szymona Bywalca wykonały z kolei dzieła nowego patrona placówki. Zabrzmiały „Upstairs, downstairs” na  dwa chóry dziewczęce i orkiestrę , „Orawa” w opracowaniu na trio akordeonowe i orkiestrę smyczkową oraz monumentalny „Exodus” na chór mieszany i orkiestrę. Cały koncert został z entuzjazmem i uznaniem przyjęty przez zgromadzoną publiczność, co zaowocowało bisem najbardziej efektownej części finałowej kompozycji...   

  

Agnieszka Nowok

  

 

1 IX 2014

Jak co roku rozpoczęliśmy szkolne zmagania uroczystą akademią. Na początku Dyrektor Szkoły Bernadeta Stańczyk przywitała wszystkich oraz odczytała list Pani Minister Małgorzaty Omilanowskiej na inaugurację nowego roku szkolnego. 
Następnie głos zabrali nasi goście. Jako pierwszy przemówił nestor polskiej architektury, projektant naszej szkoły i wielu innych wspaniałych budynków: Henryk Buszko. Opowiadał on o idei, która przyświecała mu przy projektowaniu gmachu Zespołu Szkół Artystycznych, wspominał też swojego partnera w pracy Aleksandra Frantę z którym przez lata tworzyli "architektoniczny duet". Córka tego ostatniego: prof. Politechniki Krakowskiej dr hab. Anna Franta nakreśliła obecnym zadania architektury oraz związek tej dziedziny sztuki z muzyką i pozdrowiła obecnych na sali, przekazując osobiste przesłanie ojca. Wszyscy: uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz goście byli niezwykle wzruszeni tymi wystąpieniami i nagrodzili przemawiających burzliwymi oklaskami. 
Na koniec w części artystycznej: wystąpił Jakub Stachura, który zaprezentował III. cz. "Sonaty na fortepian" Grażyny Bacewicz. Klasy szóste zaprezentowały natomiast trailer tegorocznej szopki. 
 
T. S.

 

 


 

 

ROK SZKOLNY 2013/2014

 

 

 


 

18 I 2014
Doroczny Koncert Uczniów, prezentujący efekty półrocznej pracy dużych szkolnych zespołów - chóru żeńskiego i Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej, jest również jedną z okazji, aby zaprezentować najlepszych instrumentalistów z klas maturalnych. W tym semestrze do roli solistów koncertu przygotowywali się: 
Jakub Muras z klasy saksofonu Bernarda Steuera, Rafał Gudyka z klasy fortepianu Piotra Sałajczyka i Anna Cierpisz z klasy wiolonczeli Marka Szopy.
Koncert odbył się 18 stycznia 2014 roku o godz. 17 w sali koncertowej POSM II st.
Pierwszą część koncertu wypełniła muzyka chóralna. Zróżnicowany repertuar o bardzo dużym stopniu trudności nie pozostawił wątpliwości, że przed publicznością stoi znakomity zespół - chluba szkoły. Chór żeński pod dyrekcją Mirosławy Knapik od wielu lat zajmuje najwyższą lokatę w ogólnopolskich konkursach chóralnych. Zasłużone długie owacje zakończyły I część koncertu i na scenie pojawił się zespół orkiestrowy pod dyrekcją Szymona Bywalca. Występy solistów z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej wypełniły II część koncertu. Młodzi wirtuozi wykonali części następujących utworów:
Lars-Erik Larsson - Koncert saksofonowy op. 14
Fryderyk Chopin -Koncert fortepianowy f-moll op.21
Edward Elgar - Koncert wiolonczelowy e- moll op.85.
W finale koncertu zabrzmiała muzyka Bedricha Smetany - Poemat symfoniczny "Wełtawa" w wykonaniu  Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej  im. K. Szymanowskiego pod batutą Szymona Bywalca. 
 
M. S.
 
 
15 I 2014
W tym dniu, o godz.17, salę koncertową POSM II st. wypełniła publiczność, którą co roku przyciąga występ szkolnej orkiestry dętej. W koncercie odbywającym się w poświątecznym czasie nigdy nie brakuje nawiązań do polskiej tradycji kolędowej. Tak było i tym razem.
Orkiestra dęta pod dyrekcją Tomasza Soswy zagrała piękne, wyważone aranżacje sześciu polskich kolęd. Niewątpliwie uroku dodała im śpiewająca prymki wokalistka Ania Makosz, uczennica  klasy II (wydział rytmiki). 
W wykonaniu orkiestry zabrzmiały jeszcze dwa utwory zaaranżowane na skład dęty: Michaela Korba "Highland Cathedral" oraz Otto M. Schwarza "Man in the ice".
 
M. S.
 

 

28 XI 2013 
Zbliżające się Andrzejki, były okazją do wesołych zabaw integracyjnych, organizowanych w świetlicy w każdym roku szkolnym. Grupa uczniów animująca  zabawy już kilka tygodni wcześniej ustala temat, przygotowuje scenariusz. Trzon tej grupy stanowili w tym roku uczniowie klasy III, którzy pomysł pt. „Wyspy mrocznych tajemnic" zrealizowali z wielką fantazją. Świetlica, w której na potrzeby imprezy stanął piracki statek (dzieło uczniów klas pierwszych), zamieniła się w archipelag siedmiu wysp o intrygujących nazwach (np. wyspa Kier, Latająca wyspa, wyspa Czarnej Tęczy, wyspa Sally & Potato , Voskove Love...). Na każdej z nich (brawa za pomysłową scenografię) można było przeżyć jakąś przygodę. Były wróżby, zagadki, słodkości upieczone własnoręcznie przez Jakuba Przyłuckiego i panią Annę Marczak, zręcznościowe gry i lanie wosku. Kreatywna i zaangażowana grupa animatorów zapewniła wesołą zabawę wszystkim odwiedzającym Wyspy Mrocznych tajemnic. Dziękuję uczniom z klasy I i III oraz Radzie Młodzieżowej SU za współpracę  w organizacji tej świetlicowej imprezy.
 
M.S.

 

 

26 XI 2013

Wiele miesięcy przygotowań i pracy nad repertuarem opłaciło się; nasi goście: poeta Maciej Melecki, grafik Wojtek Łuka i dramatopisarz Ingmar Villqist wyszli z naszej szkoły przekonani o wyjątkowości uczniów, którzy do niej chodzą. Biorąc udział w panelach dyskusyjnych: „Baczyński, Wojaczek, Stachura - czy dalej są ikonami?” oraz „Poeci regionalni – wpływy poezji współczesnej na kształtowanie świadomości dojrzewającego pokolenia”, nie tylko wymieniali poglądy na tematy literatury i plastyki, ale też bacznie obserwowali uczniów i nauczycieli. Mamy powody do radości, docenili wysiłek i kunszt osób występujących na scenie. Wysoki poziom dyskusji, ważne kwestie, które zostały poruszone, cenne uwagi metodyczne, to wszystko pozostanie w głowach słuchaczy. Udało nam się jednak jeszcze wspólnie stworzyć klimat pozytywnej rozmowy o sztuce, o tym że warto ją kreować i o tym jak zachęcać młodzież, aby chciała być twórcza. Cytaty z Andrzeja Bursy i Fryderyka Nietzsche oraz innych wielkich poetów i myślicieli, skłaniały nas do ostatecznego wniosku, że codzienna praca nad sobą, uszlachetnia nasze życie.

Chciałbym jako organizator podziękować wszystkim widzom za przybycie (szczególnie tym z innych szkół – serdecznie pozdrawiam ZSSTO w Tychach, II LO w Katowicach i IV LO w Chorzowie) i wzięcie udziału w tej niełatwej przygodzie intelektualnej. Panelistom i występującym uczniom gratuluję i dziękuję za wspaniałe przeżycia, których dzięki nim doświadczyliśmy.

 

Tomasz Stańczyk

 

P. S. Specjalne podziękowania kieruję do wspomagającej mnie od strony plastycznej i scenograficznej Marii Sojce, której nieoceniona pomoc i pogoda ducha zasługują na najwyższe uznanie. Dziękuję również ekipie technicznej z Bartkiem Majewiczem na czele, za spokój i sprawność z którą wypełniali swoje zadania.

Szczegółowe sprawozdanie oparte na scenariuszu imprezy znajduje się w zakładce biblioteka.


 
14 XI 2013
Z okazji Święta Niepodległości, już po raz czwarty, społeczność POSM II st. uczestniczyła w Szkolnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznych. Wyjątkowość tej szkolnej imprezy polega na pełnej mobilizacji i zaangażowaniu uczniów wszystkich klas (z wyjątkiem klas szóstych, które po "szopce" całkowicie pochłonęła przedmaturalna edukacja).
Po pieśniach żołnierskich (2010), pieśniach powstańców śląskich(2011) i ubiegłorocznych piosenkach wojskowych, na kolejny temat przeglądu wybrano narodowe tańce polskie. Klasy od I do V otrzymały polecenie: zatańcz, zagraj, zaśpiewaj. Zachowano formę losowania i wiadomo było, że zobaczymy i usłyszymy po dwa polonezy, kujawiaki, oberki, krakowiaki i mazury.
Można się było spodziewać barwnego widowiska. I tak też się stało. Wszystkie klasy podeszły do zadania ambitnie i z pasją. W realizacji pomysłów pomagali także wychowawcy. Na lekcjach wychowania fizycznego uczniowie zapoznawali się z podstawowymi krokami tańców polskich. Na lekcjach harmonii, literatury i kształcenia słuchu opracowywali aranżacje, śpiewali. Lekcje wychowawcze integrowały całą klasę zarówno w czasie prób do występu, jak też szukania pomysłów na stroje.
Było barwnie i radośnie, uroczyście i patriotycznie, a zarazem swojsko i ludowo.
Znakomicie odtańczone, często skomplikowane i trudne figury tańców, własny akompaniament do tańców i pieśni, a także kolorowe, ludowe stroje wzbudziły zachwyt.
Całe widowisko poprowadziła pani Ewa Mikołajczyk, która przedstawiała  każdy taniec, posiłkując się projekcją multimedialną.
Znakomitym zakończeniem IV Szkolnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej było wykonanie Mazurków op.24 F. Chopina przez ucznia klasy VI Tymoteusza Biesa z klasy fortepianu prof. Zbigniewa Raubo.
Ta lekcja patriotyzmu pozostanie na długo w pamięci uczniów i nauczycieli.
 
M. S.
 
3 X 2013
Urodziny patrona szkoły to tradycyjnie szczególny dzień dla uczniów POSM II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Uroczyście w sali koncertowej, w poczet uczniów szkoły zostają przyjęci pierwszoklasiści. Odświętnie ubrani zajmują dwa pierwsze rzędy widowni. Wychowawcy - p. Katarzyna Łączyńska i p. Michał Myga , uśmiechnięci i przejęci dopilnowują swoich podopiecznych. Najmłodsi członkowie społeczności szkolnej zaprezentują się najpierw w krótkim programie artystycznym. Już wychodzą na scenę, rozlegają się brawa na zachętę. Występ... I burza oklasków za znakomity zespołowy popis. Nikt na sali nie ma wątpliwości, że są uczniami szkoły mistrza Karola. Na chwilę milkną owacje. Następuje uroczyste przyrzeczenie na sztandar szkoły. Oficjalna część uroczystości dobiega końca. Atmosfera robi się luźna i radosna. Ustępująca Rada Młodzieżowa SU po raz ostatni obejmuje przewodnictwo i zaprasza reprezentacje klas pierwszych do egzaminu z wiedzy o szkole. Jak zwykle pytania są niepowtarzalne, a odpowiedzi nieprzewidywalne, zawierające elementy humorystyczne. Nic nie szkodzi, że najmłodsi uczniowie nie znają właściwej odpowiedzi na pytanie: "co łączy bibliotekę z gabinetem dyrektora szkoły". Cała sala wie i wybucha serdecznym aplauzem dla tak skonstruowanego pytania. Egzamin oczywiście kończy się pomyślnym wynikiem i klasy pierwsze otrzymują certyfikaty. Dedykację muzyczną w musicalowym stylu przygotowały klasy drugie. I chociaż na chwilę, gdy na scenie pojawia się matematyczka prezentująca swoją najsurowszą karę " dziesięć zadań", ze sceny wieje grozą, to entuzjazm i radość uczniowska wybrzmiewa w śpiewanych przez drugoklasistów autorskich tekstach. Tę radość wszyscy wynoszą dziś z sali koncertowej wysłuchawszy jeszcze jednego utworu - niespodzianki zespołu instrumentalnego uczniów starszych klas i ciepłych życzeń przedstawiciela SU pod adresem pierwszoklasistów.
 
M. S.

 

1 X 2013
To dzień w którym od lat odbywają się w naszej szkole koncerty: poranny z cyklu "Dziecięce Spotkania Muzyczne" oraz popołudniowy koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki.
W organizowanym od 1996 roku przez prof. Mirosławę Knapik cyklu "Dziecięce Spotkania Muzyczne", chętnie uczestniczą uczniowie i nauczyciele z zaproszonych szkół. Tak było i tym razem. Przed młodą publicznością zaprezentował się chór żeński pod dyr. Mirosławy Knapik, a także soliści: Jakub Muras z klasy saksofonu Bernarda Steuera i Mateusz Tomica z klasy fortepianu Moniki Sikorskiej-Wojtachy. Wystąpił duet wibrafonowo-marimbowy w składzie: Miłosz Berdzik i Jakub Galwas z klasy perkusji Krzysztofa Jaguszewskiego oraz zespół uczennic wydziału rytmiki pod kier. Moniki Kionki i Aleksandry Maciejczyk.
Sala koncertowa wypełniona po brzegi, to dla występującego artysty widok bardzo mobilizujący. Kreuje to wspaniałe wykonania utworów. Szkoda, że na popołudniowy koncert adresowany do szerokiej publiczności przyszło tak niewielu melomanów.
 

M. S.

 

2 IX 2013
Rozpoczynamy nowy rok szkolny.
...i znów sala koncertowa wypełniona jest gwarem uczniowskim, który cichnie wraz z wprowadzeniem sztandaru szkoły. Śpiewamy hymn.
Pani dyrektor Bernadeta Stańczyk wita wszystkich ciepłym słowem. Wierzy, że to będzie kolejny dobry rok. Zaprasza na chwilę retrospekcji z jubileuszowego roku - film o szkole, jej historii i wybitnych absolwentach.
Oglądamy go w półmroku, który skrywa przepełnione dumą nasze twarze, że także jesteśmy cząstką tej pięknej historii.
A potem, jeszcze świeże, pachnące latem wspomnienia przywołuje krótki film o Mazurach z muzyką absolwenta naszej szkoły Henryka Iwana.
Za chwilę pierwszy dzwonek i wszyscy rozejdą się do klas.
Ania Krzyżak solo gra na altówce. Poruszone smyczkiem struny drgają, płyną dźwięki i mówią każdemu z nas, że czas odkrywania nowych tajemnic artystycznej edukacji właśnie nadszedł...
 
M. S.

 

 

 


 ROK SZKOLNY 2012/2013

 

 

 


„Dziecięce Spotkania Muzyczne”
 
Cykl „Dziecięce Spotkania Muzyczne”, prowadzony przez prof. Mirosławę Knapik, dr Aleksandrę Maciejczyk oraz mgr Monikę Kijonkę w roku szkolnym 2012/2013 obejmował 4 koncerty: 
2 października 2012, 30 stycznia 2013, 4 marca 2013 oraz 11 czerwca 2013 roku. 
W koncertach aktywnie brały udział zespoły i soliści pod opieką profesorów: prof. Mirosławy Knapik, dr Aleksandry Maciejczyk, mgr Moniki Kionki, dr. Krzysztofa Jaguszewskiego, mgr. Rafała Dudka, mgr. Bernarda Steuera, mgr. Marka Kowalskiego, mgr. Macieja Niewiary, mgr. Łukasza Syrnickiego oraz mgr. Marka Łukaszczyka. 
Młodzi melomani z katowickich szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz przedszkoli mogli zaznajomić się z brzmieniem chórów: żeńskiego, męskiego oraz dziewczęcego, jak również poznać brzmienie trąbki solo, saksofonu solo, oktetu saksofonowego, duetu oraz zespołu perkusyjnego, kwartetu oraz kwintetu klarnetowego, kwartetu smyczkowego, dętego zespołu kameralnego. Mieli także okazję nie tylko usłyszeć muzykę, ale ją zobaczyć w formie interpretacji ruchowo-przestrzennych w wykonaniu zespołów rytmiki z wydziału rytmiki. 
Wszystkie koncerty odbyły się przy zapełnionej po brzegi sali koncertowej, na długo pozostając w pamięci zarówno odbiorców, jak i wykonawców. W koncertach uczestniczyły dzieci i młodzież oraz pedagodzy Szkoły Podstawowej nr 59 im. Jana Matejki w Katowicach, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Katowicach, Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 
w Chorzowie oraz Miejskiego Przedszkola nr 34 im. Jasia i Małgosi w Katowicach. 
 
 
Spotkania jubileuszowe : Anna Rossa
 
28.05.2013 r. o godz.12:30  odbyło się spotkanie uczniów POSM II st. z Anną Rossą, wokalistką, kompozytorką, psychoterapeutką, absolwentką naszej szkoły. 
Niezwykły dialog z niewidomą od urodzenia artystką poprowadziła dyrektor szkoły Bernadeta Stańczyk. O wyzwaniu pedagogicznym  jakim były lekcje z wyjątkową uczennicą, która nie chciała żadnej taryfy ulgowej, opowiedział Marek Ciepierski. Swojemu profesorowi – przyjacielowi Anna Rossa zadedykowała jeden z wykonywanych utworów.
 
 
Dzień otwarty szkoły i KONCERT UCZNIÓW KLAS I i II
 
23 maja 2013 r. w ramach Dnia Otwartego Szkoły odbyły się zajęcia otwarte w pracowni chemicznej, matematycznej, historycznej i germanistycznej. Przygotowano  prezentacje w salach przedmiotów  ogólnomuzycznych,   w sali wydziału rytmiki  i w świetlicy. Można było skorzystać z konsultacji z nauczycielami wybranego instrumentu. Reprezentacyjna grupa uczniów oprowadzających gości po szkole zachęcała do obejrzenia wystawy „ Zbiory rękopisów partytur Karola Szymanowskiego” oraz wystawy plakatu Mikołaja Antonika. 
O godz. 17  zaproszono gości na koncert uczniów klas i i II. Wykonawcami koncertu byli:
chór dziewczęcy pod dyr. Moniki Kionki oraz uczennic z klasy dyrygowania Bogumiły Leńskiej, wyróżniający się instrumentaliści, zespół rytmiczny  uczennic z klasy I-III oraz orkiestra kameralna i uczniowie z klasy dyrygowania Felicji Bieganek.
W roli konferansjerów wystąpili wychowawcy klas drugich: Dorota Bywalec i Maciej Łoś.
 
 
Pożegnanie uczniów klas szóstych
 
Uroczystość rozdania dyplomów uczniom klas szóstych POSM II st. odbyła się 30 kwietnia 2013 r., o godz.12:30. Dyrektor szkoły Bernadeta Stańczyk skierowała do absolwentów specjalne życzenia, cytując myśli Stevea Jobsa:
„Twój czas jest ograniczony, nie staraj się żyć życiem kogoś innego.
 Nie ograniczaj się dogmatem, którym jest życie według pomysłów innych ludzi.
Nie pozwól na to, aby szumy innych zagłuszały twój wewnętrzny głos. 
I co najważniejsze, miej odwagę podążać za swoim sercem i intuicją.
One czasami wiedzą, kim tak naprawdę chcesz być.
Cała reszta to sprawa drugorzędna.”
Wyróżniający się uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody. Gratulacje i  serdeczne życzenia  dalszych sukcesów artystycznych  i osobistych wraz z dedykacją muzyczną złożył samorząd uczniowski.
Uroczystość zakończyła się koncertem w wykonaniu solistów –dyplomantów, którym towarzyszyła Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna im. K. Szymanowskiego pod dyrekcją Szymona Bywalca.
Solistami koncertu byli: 
Marta Bromboszcz z klasy rytmiki Aleksandry Maciejczyk, Maciej Łyczek z klasy gitary Franciszka Wieczorka, Ewa Banachiewicz z klasy akordeonu Tomasza Janeczko, Dominika Kusek z klasy skrzypiec Janusza Klicha, Weronika Milik z klasy altówki Łukasza Syrnickiego oraz Dariusz Tkaczyk z klasy trąbki Rafała Dudka
 
 
Spotkania jubileuszowe
 
30 kwietnia 2013 r. o godz. 18, w sali kameralnej POSM II st., z inicjatywy p. Felicji Bieganek  w roku jubileuszu 100-lecia urodzin Witolda Lutosławskiego, odbyło się spotkanie społeczności szkolnej z Aleksandrem Lasoniem -  kompozytorem i absolwentem Liceum Muzycznego w Katowicach. 
 

Koncert dyplomantów z orkiestrą Filharmonii Śląskiej
 
12.04.2013 r. w sali koncertowej odbył się koncert, którego bohaterami, obok  Orkiestry Filharmonii Śląskiej pod dyrekcja Mirosława Jacka Błaszczyka , byli dyplomanci POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach:
Joanna Kasperczyk z klasy skrzypiec  prof. Szymona Krzeszowca
Agata Bąk z klasy wiolonczeli prof. Pawła Głombika
Maria Pragłowska z klasy fortepianu prof. Wojciecha Świtały
Michał Kozioł z klasy saksofonu prof. Barnarda Steuera
oraz Bartłomiej Dobrowolski z klasy klarnetu prof. Macieja Niewiary.
Koncert prowadziła p. Regina Gowarzewska.

 

 

Doroczny Koncert Integracyjny Wydziału Rytmiki
Egzamin dyplomowy 

 

W dniu 8 kwietnia 2013 roku odbył się Doroczny Koncert Wydziału Rytmiki połączony z egzaminem dyplomowym Marty Bromboszcz, Joanny Galicy, Lavinii Laber oraz Mai Tadajewskiej. Przygotowane interpretacje ruchowo-przestrzenne, zarówno solowe jak i zespołowe zostały ocenione na najwyższym poziomie ocen bardzo dobrych i celujących. Niezmiernie wysoki poziom egzaminu był efektem pracy absolwentek pod kierunkiem mgr Moniki Kionki i dr Aleksandry Maciejczyk oraz zespołu pedagogów wydziału rytmiki. Koncert Doroczny jak zwykle dostarczył wszystkim wiele wzruszeń – był nie tylko okazją do zobaczenia prac klasowych i zespołowych uczennic wydziału rytmiki, ale także podziwiania interpretacji ruchowo-przestrzennych zaproszonych gości – wyróżniających się na Przeglądzie Zespołów Rytmiki Szkół Muzycznych I stopnia Regionu Śląskiego zespołów rytmiki ze szkół muzycznych w Katowicach, Raciborzu i Tychach. 

 

 

Koncert chóru gospel i zespołu muzyki rozrywkowej.

 

4.04.2013 r. o godz. 18, z estrady sali koncertowej naszej szkoły popłynęła muzyka gospel zaprezentowana przez chór składający się z uczniów – uczestników warsztatów muzyki gospel . Warsztaty odbyły się w naszej szkole w marcu, w czasie wielkopostnych rekolekcji. Zaprezentowany program był pokłosiem pracy warsztatowej. Obok chóru gospel wystąpił także zespół muzyki rozrywkowej w składzie: Kamil Wantuła, Szymon Herbuś, Mateusz Tomczak, Bartek Kraczyński, Kuba Radwański, Adam Jędrysik, Jakub Muras, Piotr Pudełko, Konrad Frączkiewicz, Kacper Potępa, Mateusz Targowski, Miłosz Berdzik i Mateusz Szewczyk.

 

 

Przegląd zespołów rytmiki szkół muzycznych I stopnia regionu śląskiego

 

W trzeci wtorek marca 2013 roku tradycyjnie odbył się Przegląd Zespołów Rytmiki Szkół Muzycznych I stopnia Regionu Śląskiego, współorganizowany przez Centrum Edukacji Artystycznej wraz z naszą szkołą. Czwarta edycja  przeglądu zgromadziła rekordową jak do tej pory liczbę uczestników i pedagogów, co świadczy o wzrastającym zainteresowaniu i potrzebie organizowania tego typu imprez. Kolejne trzy nowe szkoły dołączyły do czynnych uczestników, powiększając tym samym grono szkół podlegających przeglądowi do 17, a grono uczestników do liczby 268 uczniów. 

Uczestnicy zaprezentowali się na koncercie interpretacji ruchowo-przestrzennych utworów muzycznych i interpretacji oraz instrumentacji piosenek, otrzymując w nagrodę słodkie upominki. Koncert wzbogaciły swymi występami także uczennice wydziału rytmiki naszej szkoły. Formuła przeglądu oprócz prezentacji zespołów zakładała również warsztaty dla nauczycieli rytmiki, które odbyły się w ramach spotkania metodycznego z udziałem Starszego Wizytatora CEA mgr Jerzego Sieczki. Jury w składzie: mgr Magdalena Ziółkowska, dr Aleksandra Maciejczyk oraz mgr Anna Lipiec, omówiło zaprezentowane interpretacje pod kątem założonych celów przeglądu, którymi były porównanie osiągnięć edukacyjnych w procesie kształcenia, prezentacja umiejętności uczniów na danym etapie nauczania, jak również konfrontacja metod pracy, wynikających z doświadczeń pedagogicznych poszczególnych ośrodków. Podkreśliło znaczenie realizacji interpretacji ruchowo-przestrzennych i interpretacji piosenek w procesie realizacji podstaw programowych, również
w świetle zbliżającej się reformy szkolnictwa artystycznego. Zdecydowana większość prezentacji była na bardzo wysokim poziomie – jury zaakcentowało widoczną dbałość o tworzenie interpretacji zgodnych z ideą twórcy metody rytmiki E. Jaques-Dalcroze’a. Podkreśliło jednak zaburzoną w tej edycji proporcję wybieranych form prezentacji – przeważającą liczbę interpretacji ruchowo-przestrzennych, przy stosunkowo małej liczbie piosenek i piosenek z instrumentacją. Na uwagę zasługiwała skrupulatność zakomponowania interpretacji ruchowo-przestrzennych, jeśli chodzi o przebieg formalny, jak również różnorodność zastosowanych rekwizytów, dbałość o estetykę strojów oraz staranność w zakomponowaniu całości występu. 
Warsztaty „Rytmika i kształcenie słuchu na wesoło” były próbą odpowiedzi na potrzeby nauczycieli w zakresie praktyki pedagogicznej. Prowadziła je mgr Magdalena Ziółkowska, zawodowo związana z PSM I i II st. w Gliwicach, absolwentka katowickiej Akademii Muzycznej na specjalności rytmika oraz Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie, gdzie ukończyła podyplomowe studia pedagogiki kształcenia słuchu i audycji muzycznych. Pracując w klasach I-III stała się ogromną pasjonatką nauczania rytmiki i kształcenia słuchu. W związku z powyższym tematyka warsztatów obejmowała następujące zagadnienia: nowatorskie formy dyktand muzycznych, zabawy ruchowe z wykorzystaniem rekwizytów, prezentację autorskich piosenek i sposoby ich wykorzystania na lekcjach rytmiki i kształcenia słuchu. Pedagodzy otrzymali materiały dydaktyczne w formie nut, opisów ćwiczeń oraz nagranych piosenek. 
Przegląd przygotował zespół pedagogów Wydziału Rytmiki: dr Aleksandra Maciejczyk, mgr Anna Lipiec, mgr Monika Kionkia, mgr Aleksandra Rzepka, dr Barbara Dutkiewicz oraz mgr Iga Eckert. 

 

 

 

IV SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY
 
W dniach od 28 lutego do 13 marca 2013, w świetlicy  rozgrywał się  turniej szachowy, w którym wzięło udział 19 uczniów: Szymon Ogryzek, Krzysztof Łowiec, Łukasz Rudnik, Sebastian Garbacz, Aleksander Jaworski, Szymon Barczak, Mateusz Tomica, Cyprian Hołubek, Kamil Wilk, Piotr Pudełko, Mariusz Kozieł, Cezary Gers, Kamil Czudej, Dominik Pham Van, Kamil Jurkiewicz, Wojciech Klich, Michał Witta, Adam Nowak i Fabian Klimanek.
Turniej objęła honorowym patronatem dyrektor szkoły Bernadeta Stańczyk. Medale i puchar dla zwycięzcy oraz pamiątkowe długopisy dla wszystkich uczestników turnieju ufundowała Rada Rodziców.
I miejsce i tytuł MISTRZA SZACHOWEGO 2013 zdobył FABIAN KLIMANEK z klasy IB
II miejsce – CEZARY GERS z klasy II A
III miejsce – DOMINIK PHAM VAN z klasy I A
IV miejsce – KAMIL WILK z klasy II B 
W rozgrywającym się równolegle I turnieju warcabowym wzięło udział 6 zawodników. 
I miejsce zdobył Jarosław Nowak, II miejsce – Martyna Dziechciarz, III miejsce – Joanna Liszka
Serdecznie dziękuję pani dyrektor, nauczycielom oraz Radzie Rodziców za życzliwe wsparcie i pomoc w organizacji turnieju.
Wszystkim uczestnikom dziękuję za wspaniałą, honorową rywalizację i życzę sukcesów w kolejnym  SZKOLNYM TURNIEJU SZACHOWYM 2014.
Organizator turnieju: wychowawca świetlicy M. Sojka


 


 

Dzień Maturzysty

 

W życiu każdego maturzysty bywają dni, w których należy zostawić szkolne trudy i znoje edukacji, aby korzystać z przywilejów bycia w ostatniej klasie liceum muzycznego.
Tym razem chodzi o popularny Dzień Maturzysty.

W naszej szkole odbył się on w piątek 25 stycznia 2013 roku.

Na samym początku (tegoroczna nowość!) dwie nieprzebrane dziewczyny wchodziły do poszczególnych klas z kurendą, którą każdy nauczyciel odczytywał klasie. I wtedy maturzyści wkraczali do akcji! Wchodzili do sali w różnorodnych przebraniach, prosząc o datki na studniówkę. A kreacji było co niemiara. Nie zabrakło żołnierzy sił zbrojnych, a nawet Czterech Pancernych i Psa ale... bez psa. Był za to serialowy 'Rudy' zrobiony z wózka z pobliskiego supermarketu. Można było zobaczyć też bohaterów kultury popularnej - Jokera czy Wampira, a także Mario dobrze znanego z gier wideo.
Jak na szkołę muzyczną przystało, wydarzenie miało adekwatną oprawę muzyczną. Sekstet dęty (i nie tylko dęty!) skutecznie umilał atmosferę i zapewniał jeszcze większą rozrywkę wszystkim uczestnikom zabawy.
Po odwiedzeniu ostatnich klas, pokoju Pani Dyrektor, szatni oraz stołówki przyszedł czas na liczenie zebranych pieniędzy, których, jak się okazało, wcale nie było mało...

Jak można było usłyszeć od uczniów i pedagogów, impreza została przyjęta pozytywnie. Studniówka, która odbyła się dzień później, była także bardzo udana. Co teraz?
Klasy maturalne muszą wrócić do codzienności szkolnej i przygotowań do matury. A skoro o maturach mowa, to do maja już niedaleko...

 

Filip Gil

 KONCERT ORKIESTRY DĘTEJ

 

23 stycznia 2013 roku, o godz. 17 odbył się koncert orkiestry dętej pod dyrekcją Tomasza Soswy.
Na program złożyły się utwory G. Rossiniego, G. Holsta i S. Feldera.  Zespół wykonał również orkiestrowe aranżacje kolęd,  które publiczność przyjęła entuzjastycznie. Koncert poprowadził Rafał Dudek.GALA JUBILEUSZOWA  

 

Rok szkolny 2012/2013 jest dla ZPSM rokiem jubileuszu 75-lecia Liceum Muzycznego. W związku tym w szkole odbywa się wiele koncertów oraz spotkań z artystami reprezentującymi różne dziedziny sztuki. Punktem kulminacyjnym obchodów była gala jubileuszowa, która odbyła się w Sali Koncertowej ZPSM w Katowicach 20 grudnia. Zjazd absolwentów zwieńczył koncert, na którym zaprezentowali się byli i obecni uczniowie szkoły.

Koncert rozpoczął chór pod dyrekcją prof. Mirosławy Knapik. Następnie zaprezentował się wielopokoleniowy zespół perkusistów. Utwór C. Debussiego „L’isle joyeuse” solo na fortepianie wykonała Magdalena Lisak. Znakomicie zaprezentował się kwintet dęty złożony z absolwentów szkoły oraz Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją prof. Szymona Bywalca.

Wydarzenie to było niezwykłe nie tylko ze względu na długość trwania koncertu i ilość utworów, które zostały wykonane. Zachwycał też bardzo zróżnicowany program. Duże wrażenie wywarł na mnie chór z rzadkim w naszej szkole towarzyszeniem solistów. Uważam, iż zespół dzielnie stawił czoła utworom o bardzo wysokim stopniu trudności. Zabawnym punktem programu był występ perkusistów, którzy wykorzystując swoje ciała jako instrumenty, rozbawili publiczność. Natomiast największe wrażenie wywarła na mnie orkiestra złożona z młodych muzyków. Wykonano koncert na 4 waltornie, który pokazał, jak wiele ciekawych barw ten instrument może ukazać.  Wydarzenie zakończyło się brawurowym wykonaniem niezwykle trudnej technicznie oraz interpretacyjnie „Etiudy”na orkiestrę symfoniczną Henryka Czyża. Koncert ten zaliczam do najbardziej udanych, na jakich byłem.

 

Kamil Bień VI B

 


  

Spotkanie z Marią Szeligiewicz de Rutkowski  i Piotrem Szalszą
 
W ramach jubileuszu 75-lecia naszej szkoły gościliśmy w jej murach wielu absolwentów. Dwójka z nich, pani Maria Szeligiewicz de Rutkowski (córka dyr. Marcina Szeligiewicza) oraz pan Piotr Szalsza (reżyser), zaszczycili nas swoją obecnością 19 grudnia 2012 r. Goście podzielili się z uczniami swoimi wspomnieniami z lat szkolnych, zabawili nas wieloma anegdotami, a także uświadomili nam niezwykłość naszej szkoły.
Podczas spotkania wyświetlone zostały dwa filmy. Pierwszy z nich opowiadał o historii i teraźniejszości szkoły; wypowiadali się w nim znamienici absolwenci i nauczyciele. Drugi film, autorstwa naszego gościa, pana Szalszy, nosił tytuł "Serce Chopina". Reżyser ukazał w nim historię losów serca Chopina na tle niezwykle ciężkich czasów I i II wojny światowej. Spotkanie było bardzo interesującym przeżyciem. Cała społeczność szkolna mogła nacieszyć się ciekawymi opowieściami gości, którzy, mamy nadzieję, również czerpali ogromną radość ze spotkania z nami.
 
Anna Wieczorek

 


 

Spotkania jubileuszowe – Stanisław Soyka

 

18 grudnia, o godz. 13, w sali koncertowej miał miejsce recital w wykonaniu znakomitego artysty polskiej sceny rozrywkowej Stanisława Soyki (absolwenta naszej szkoły).

Od pierwszej chwili, artysta wykonujący własne kompozycje do słów polskich poetów przykuł uwagę całej publiczności. Znakomicie interpretowane słowa poezji Shakespeare’a (sonety w tłumaczeniu S. Barańczaka i M. Słomczyńskiego), Wisławy Szymborskiej („Allegro ma non troppo”), a także pieśni z nowej płyty SOYKI zatytułowanej „W hołdzie mistrzowi” dedykowanej Czesławowi Niemenowi, wpłynęły na niezwykle refleksyjny nastrój i docierały głęboko do wnętrza słuchaczy.

Dopełnieniem koncertu było spotkanie znakomitego absolwenta w sali kameralnej z uczniami szkoły, na które przybyli także ówczesny dyrektor Aleksander Warykiewicz oraz emerytowana polonistka Jadwiga Zimnik. Przywołane z pamięci ciekawe fakty i zdarzenia z okresu nauki w szkole Stanisława Sojki, opatrzone dowcipnym komentarzami uczących go nauczycieli rozbawiły wszystkich. Sam artysta z wielkim sentymentem opowiadał o szkole, wyrażając wdzięczność dla wspaniałych wychowawców. 


 


 

Jesienna dyskoteka i „Tajemniczy ogród”

  

W tym roku szkolna dyskoteka z okazji „andrzejek” została zorganizowana 22 listopada. Poprzedziła ją impreza świetlicowa zatytułowana „Tajemniczy ogród”, przygotowana przez uczniów: Michała Kisiela (IVA), Bartka Majewicza (IVB), Karolinę Górny, Gabrielę Irzyk, Kamilę Wilk (IIB), Jakuba Przyłuckiego (IIA), Agatę Pietras i Magdę Żaczek (IB), pod kierunkiem nauczycielki chemii Ewy Paulewicz-Stanek i wychowawcy świetlicy Marii Sojki.

 

W czasie każdej przerwy, na specjalnie przygotowanych stoiskach można było zobaczyć „hodowlę chemicznego ogrodu” i „burzę na oceanie” w butelce, prześledzić chemiczny proces produkcji glutu, a także odczytać zaszyfrowane sympatycznym atramentem pismo i rysunki.

 

Znakomite sztuczki z kartami prezentowali: Jakub Stachura (IVA) i Sebastian Garbacz (IIB), którzy wzbudzali wielką ciekawość i aplauz kolegów. Wszyscy świetnie się bawili, próbując „odczytać” kilkadziesiąt zawieszonych w świetlicy stereogramów oraz oglądając prezentację ze złudzeniami optycznymi przygotowaną przez Martynę Dziechciarz  (IIB).

 

Po „ Magicznym cyrku 2008”, „Indyjskich klimatach 2009”, „Cygańskim taborze 2010” i „Planetarium 2011” – „Tajemniczy ogród 2012” zapisał się jako kolejna udana impreza świetlicowa w naszej szkole.

  


 

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIANISTYCZNY

  

W dniach 20 i 21 listopada 2012 roku odbył się w naszej szkole Konkurs Pianistyczny dedykowany  dwum szczególnie dla sekcji fortepianu zasłużonym osobom: Annie Wesołowskiej i jej córce Halinie Wesołowskiej–Madetko.

 

Anna Wesołowska była znakomitym dydaktykiem nauki gry na fortepianie i konsultantką w klasach fortepianu w naszym regionie. Poświęciła pracy w PLM ponad 40 lat swego życia, będąc przez długi okres kierowniczką wydziału instrumentalnego. Halina Wesołowska– Madetko również pełniła ważne funkcje w naszej szkole. W 1983 r. objęła na 27 lat stanowisko kierownika sekcji fortepianu, organów i akordeonu, a w latach: 1990 – 2004 była  wicedyrektorem ds. przedmiotów muzycznych w POSM II st. 

 

Konkurs po raz pierwszy zorganizowano w roku 2010. Pianiści pracujący w POSM II stopnia postanowili,  dla uczczenia pamięci wszystkich znakomitych pedagogów sekcji fortepianu, spotykać się w szerokim gronie dając równocześnie szansę młodym adeptom sztuki pianistycznej do pokazania swoich umiejętności.  Do  udziału w III edycji konkursu zostali zaproszeni uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół, przez co zyskał on rangę konkursu międzyszkolnego. 

 

Tegoroczna edycja konkursu poświęcona była muzyce znakomitego kompozytora i pianisty Claude Debussy’ego w 150 rocznicę urodzin. 

 

W przeddzień konkursu w godzinach od 11:00 – 16:00 odbyły się warsztaty kameralne prowadzone przez profesora poznańskiej Akademii Muzycznej Andrzeja Tatarskiego, natomiast o godz. 18:00 – z recitalem wypełnionym muzyką francuskich kompozytorów  wystąpili znakomici artyści – Andrzej Tatarski oraz Szymon Krzeszowiec w duecie z Wojciechem Świtałą.

 

Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: prof. Andrzej Tatarski – przewodniczący, dr Anna Górecka, prof. zw. Monika Sikorska-Wojtacha, mgr Marek Ciepierski, prof. Wojciech Świtała, mgr Jacek Kiczka.

 

Laureatami konkursu zostali:

 

I   nagroda – Marta Vinci V kl. OSM II st. w Bielsku-Białej

 

II  nagroda – Patrycja Gajek IV kl. OSM II st. w Bielsku-Białej

 

III nagroda - Ewa Wojakowska I kl. POSM II st. w Katowicach

 

wyróżnienie -  Adam Nowak IV kl. POSM II st. w Katowicach

 

wyróżnienie – Patrycja Twardawa V kl. OSM II st. w Bytomiu

 

Nagrody ufundowało Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Liceum Muzycznego w Katowicach.

 

Po koncercie laureatów o godz. 18:00, z recitalem wypełnionym muzyką C. Debussiego wystąpiła znakomita pianistka Monika Sikorska-Wojtacha.

 

 

Zrealizowano ze środków Urzędu Miasta Katowice w ramach projektu „Katowice – kuźnią muzycznych talentów”.

 


 

Z okazji Święta Niepodległości
 
W naszej szkole uroczystość z okazji narodowego Święta Niepodległości odbyła się 14 listopada 2012. Organizacja III Przeglądu Pieśni Patriotycznych i Żołnierskich zaktywizowała całą społeczność szkolną. Każda klasa miała dwa tygodnie na przygotowanie wylosowanej pieśni do prezentacji . W tym roku były to wesołe piosenki wojskowe, między innymi: „ Nie masz nad żołnierza dzielniejszego człeka”, W wojsku nie jest źle”, „Strzelec podhalański”, „Przyjedź mamo na przysięgę” i „ Gdy byłem chłopcem chciałem być żołnierzem”. Sympatyczna, zdrowa rywalizacja wyzwoliła entuzjazm i radość ze wspólnego działania.  Bogactwo pomysłów aranżacyjnych, scenograficznych było imponujące. Wszystkie interpretacje porywały oryginalnością, były barwne i pełne humoru.

 

Radosną atmosferę III Przeglądu Pieśni Żołnierskich poprzedziła prelekcja nauczyciela historii Piotra Kryma na temat najważniejszych osiągnięć II Rzeczpospolitej Polskiej. Pokaz archiwalnych zdjęć i ciekawych materiałów filmowych dotyczących wybitnych osobowości tego okresu – polityków, uczonych, artystów, konstruktorów i sportowców – w wielu uczestnikach uroczystości wywołał uczucie dumy narodowej.

 

Pani dyrektor Bernadeta Stańczyk, która rozpoczęła apel przemową zawierającą przypomnienie o historycznym znaczeniu Święta Niepodległości, nie kryła wielkiego zadowolenia i aprobaty, gdy apel dobiegał końca. Kierując słowa uznania dla wszystkich zaangażowanych w organizację i przebieg apelu wyraziła nadzieję, że również w następnych latach kontynuowana będzie  tradycja ogólnoszkolnego świętowania Dnia Niepodległości.

 


 

Uroczysty Koncert Pamięci 
 
30 X 2012 roku, o godz.12, w kościele pw. Matki Boskiej Piekarskiej w Katowicach, odprawiona została msza święta w intencji zmarłych pedagogów i pracowników szkoły.  Liturgię wzbogaciły śpiewem szkolne zespoły chóralne: Chór męski pod dyrekcją Aleksandry Maciejczyk, Chór żeński pod dyr. Mirosławy Knapik oraz Chór dziewczęcy pod dyr. Moniki Kionki. 
Po mszy św. odbył się uroczysty koncert chóru żeńskiego pod dyr. Mirosławy Knapik. Chórowi towarzyszyła akordeonistka Ewa Banachiewicz. 
 

 
W 20. Rocznicę Koncertu Laureatów I Ogólnopolskiego Konkursu PATRI PATRIAE
 
24 X 2012 roku,  o godz. 10:30 w sali kameralnej POSM II st. odbyło się spotkanie z laureatem I nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Patri Patriae – Aleksandrem Gabrysiem – absolwentem naszej szkoły z roku 1993.
Aleksander Gabryś jest uznanym młodym  kontrabasistą i kompozytorem. 
Z uczestnikami spotkania podzielił się refleksją na temat własnej twórczości, warsztatu młodego kompozytora oraz  nawiązał do kierunków i trendów występujących w muzyce współczesnej. Spotkanie z uczniami i pedagogami było także okazją do przypomnienia historii konkursu PATRI PATRIAE, jego początków i poszczególnych edycji. 
  

 

Młodzieżowe Warsztaty Muzyczne ComposersLab
 

W dniach 16-20 października 2012 roku w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w Katowicach odbyły się Młodzieżowe Warsztaty Muzyczne ComposersLab. Wzięło w nich udział 21 uczniów z POSM II st. oraz 10 uczniów Offene Jazz Haus Schule w Kolonii. Grupą opiekował się dwóch polskich i dwóch niemieckich nauczycieli. Spotkanie w Katowicach było kontynuacją warsztatów, które odbywały się w lipcu tego roku w Kolonii.
Celem ComposersLab było opracowanie i prezentacja utworów skomponowanych przez młodych artystów z Katowic i Kolonii właśnie na potrzeby tego projektu. Uczestnicy mieli możliwość wypróbowania różnych metod współpracy oraz nauki improwizacji i aranżacji na bazie standardów jazzowych pod okiem wykładowcy Wydziału Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej pana Adama Snopka. Praca w międzynarodowym zespole pod okiem wybitnego specjalisty z zakresu jazzu bardzo zmobilizowała uczestników i zaowocowała niezwykle wysokim poziomem kompozycji i wykonań.
Przygotowania do warsztatów trwały od kilku miesięcy. Uczestnicy pisali utwory, aby w momencie spotkania kompozycje były gotowe. W fazie wstępnej warsztatów przedstawiono partytury. Opracowane z instruktorami koncepcje zostały następnie skierowane do uczestników warsztatów, którzy, pracując wspólnie, przygotowywali program do zaprezentowania na  finałowym koncercie.Wyniki projektu zaprezentowane zostały publiczności podczas Uroczystego Koncertu Finałowego 19 października 2012 r. W programie było aż 17 utworów, co pokazuje jak wielką pracę wykonali młodzi kompozytorzy, aranżerowie i wykonawcy. Ich niesamowite zaangażowanie i pasję publiczność nagrodziła gromkimi brawami.
Każde tego typu spotkanie to nie tylko okazja do wspólnej pracy, ale też szansa na lepsze poznanie swoich kultur, warunków życia codziennego i zacieśniania przyjaźni. Niemieccy uczestnicy warsztatów mieszkali w domach polskich uczniów i nauczycieli. Chociaż w salach ćwiczeń spędzali kilkanaście godzin dziennie, znajdowali też czas na wspólne rozmowy i spacer po mieście.
Fragmenty koncertu finałowego zostaną opublikowane na portalu internetowym YouTube. Wykonane kompozycje będą prezentowane na portalu internetowym.
O wysokiej jakości projektu świadczy też fakt, że został on nagrodzony w konkursie zorganizowanym z okazji roku współpracy Polski i Nadrenii-Westfalii jako najlepszy projekt młodzieżowo -artystyczny 2012 r.
Organizatorzy: Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. w Katowicach  i Offene Jazz Haus Schule w Kolonii, dziękują za wsparcie udzielone przez  Urząd Miasta Katowice
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

        

 Z okazji dnia nauczyciela
 
15.X.2012.W poniedziałek 15 października obchodziliśmy w naszej szkole Święto Edukacji Narodowej. 
Ze sceny sali koncertowej płynęły życzenia dla nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły. 
Dyrektor szkoły Bernadeta Stańczyk przypomniała o historycznym znaczeniu powstania Komisji Edukacji Narodowej, wręczyła nagrody Dyrektora CEA za wybitne osiągnięcia w edukacji artystycznej młodzieży nauczycielom: Marzannie Eliasz Maliszewskiej, Ewie Mikołajczyk, Monice Sikorskiej-Wojtacha, Magdalenie Wojciechowskiej, Krzysztofowi Jaguszewskiemu,  Franciszkowi Wieczorkowi oraz złożyła gratulacje nauczycielom i pracownikom obchodzącym jubileusz pracy. 

 

Do uroczystości szczególnie intensywnie przygotowywali się szóstoklasiści, którzy podtrzymali długoletnią tradycję i zaprezentowali "Szopkę 2012". Temat, z którym postanowili się "zmierzyć", dotyczył końca świata. Ich wkład pracy w przedstawienie był imponujący. Stworzyli widowisko multimedialne z techniczną perfekcją i przemyślaną dekoracją, pokazali bogactwo własnych talentów często do tej pory  nieujawnionych. Zabawne scenki z wykorzystaniem autentycznych wypowiedzi nauczycieli wzbudziły ogólny zachwyt. Nie można było nie podziwiać różnorodnych muzycznych prezentacji: chóru a'capella, gospel's, interpretacji klasyki instrumentalnej czy też rozrywkowych hitów muzyki współczesnej. Kolejny raz okazało się, że pomysłów na "Szopkę" naszej młodzieży nigdy nie zabraknie!
 

 

Koncert z cyklu „Dziecięce spotkania muzyczne”
 
3 X 2012 roku, o godz. 10:30, w sali koncertowej POSM II st. odbył się pierwszy koncert, na który jak co roku, autorka cyklu – prof. Mirosława Knapik zaprasza dzieci z katowickich szkół. Wystąpił Chór żeński, który zaprezentował min. pieśni ludowe, pieśń Z. Noskowskiego do słów M. Konopnickiej pt. „Dobranoc” i pieśń M. Małeckiego „Wiosna niech trwa”. Chórowi akompaniowała na fortepianie Aleksandra Jurek.
Wykonawcami byli także:
Łukasz Dyczko z klasy saksofonu Bernarda Steuera,
Wojciech Kaszuba z klasy trąbki Rafała Dudka
Kwartet smyczkowy z klasy  M. Kowalskiego w składzie: Agnieszka Sawicka, Jakub Kowalski, Anna Krzyżak i Wojciech Skóra
zespół uczennic z klasy V i VI, prezentujący układ ruchowo-przestrzenny
oraz Jakub Radwański, Bartłomiej Kraczyński, Dominik Kubica i Kamil Wantuła z klasy perkusji K. Jaguszewskiego.
Koncert, ze znakomitym wyczuciem młodej widowni, poprowadziła Aleksandra Maciejczyk. 
 

 

Uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów w poczet uczniów szkoły

 

3 X 2012,  Sala koncertowa POSM II st., godz.11:30.
Uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów w poczet uczniów szkoły to wydarzenie, które ma swoją wieloletnią tradycję.
W oficjalnej części uroczystości, po wysłuchaniu przemówienia dyrektora szkoły Bernadety Stańczyk, nastąpiła chwila złożenia przyrzeczenia na sztandar szkoły. "Będziemy pomnażać dorobek artystyczny szkoły, by w przyszłości dobrze służyć naszej ojczyźnie i sztuce" - to jedno z najważniejszych przyrzeczeń.

 

Pierwszy udany występ na scenie sali koncertowej był udziałem reprezentantów klas pierwszych: Mateusza Krzyżowskiego z klasy fortepianu A. Góreckiej i Angeliki Malerczyk z klasy skrzypiec A. Cofalika. Po wysłuchaniu Preludium Des-dur F. Chopina i Kaprysu polskiego G. Bacewicz starsi koledzy nie szczędzili braw.

 

Najwięcej radosnych emocji wyzwolił quiz przygotowany dla pierwszaków przez samorząd uczniowski. Zawierał on wiele ciekawych, zabawnych pytań. Drużyny IA i IB musiały wykazać się wiedzą, ale także umiejętnością abstrakcyjnego myślenia, talentem wokalnym, a nawet tanecznym. Wielki aplauz wywołały wychowawczynie, które dla swoich drużyn zdobyły dodatkowe punkty. Chociaż lepszy wynik uzyskała klasa IB, obie klasy otrzymały certyfikat potwierdzający zdanie testu. Nagrodą-niespodzianką był występ klasy IIA i IIB - specjalnie zaaranżowane piosenki znakomicie wpisały się w wyjątkowo radosną atmosferę uroczystości.

 

 


 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013

 

3 IX 2012, w sali koncertowej POSM II st., o godz.. 10:30, uroczystego otwarcia nowego roku szkolnego dokonała nowa dyrektor szkoły Bernadeta Stańczyk. W pierwszych słowach skierowanych do zebranych na sali koncertowej (pedagogów, uczniów i rodziców) odniosła się do tradycji szkoły, która właśnie obchodzi 75-lecie istnienia. 
Przywołała własne wspomnienia z lat spędzonych w „ukochanej szkole"( jest absolwentką naszej szkoły
z roku 1989) i wyraziła nadzieję, że również dla obecnych uczniów czas nauki w tych murach będzie
w przyszłości miłym wspomnieniem. Życząc wszystkim pomyślnego, pełnego wydarzeń kulturalnych, sukcesów edukacyjnych i artystycznych, jubileuszowego roku szkolnego 2012/2013, zaprosiła zebranych do wysłuchania krótkiej części artystycznej.  Weronika Dziadek - skrzypce, Wojciech Skóra – wiolonczela
i Tymoteusz Bies -  fortepian wykonali: F. Mendelssohn - Bartholdy Trio fortepianowe d-moll op.49, cz.